top of page

Att hålla reda på tiden i sitt manus

Här finns det flera saker att titta på.

Vi använder nämligen flera sätt för att markera tid och tidsväxlingar.

Det gäller alltså att ha koll på mer än bara verbets tempusformer (som är nog så kluriga att ha koll på).



Tidsperspektiv handlar om minst tre saker, eftersom vi kan behöva ”visa tiden” på olika sätt.


•        Verbens tempusVilket tempus speglar det pågående nuet? Preteritum (läste) eller presens (läser)? Vilket är alltså ditt "Berättar-nu"?

Vilket du använder kommer nämligen att forma de övriga tempusformerna då du kliver bort från nuet.

Då din karaktär kanske tänker tillbaka på något som hänt, eller man refererar till vad som hände tidigare under dagen kommer tempuset att påverkas.


•        Tidsförflyttningar – Vi flyttar hela händelseförloppet till en annan tid. Det handlar alltså om scenbyten. Detta kan göras med nya kapitel eller nya stycken. Här kan tempus ändra - eller vara detsamma som i nu-scenerna. Det viktiga är att göra dessa förflyttningar tydliga. Hinta om det innan scenbytet är ett säkert sätt - och bra för ljudboksformatet.


•        Berättelsens tidslinje/struktur – Hela berättelsen ska ju löpa i en tidslinje som vi behöver ha kontroll över. Kanske berättelsen utspelar sig under ett år, kanske en vecka. Eller en dag. Man behöver alltså hålla reda på tiden då allt utspelar sig så att skeendena är realistiska med tidslinjen.

Här är det bra att föra anteckningar under skrivandet.

Att ha en fysisk tidslinje på väggen där man för noteringar för varje scen gör det överskådligt.

Detta är något man kan återgå för granskning då råmanuset är klart – men att anteckna på vägen hjälper en hel del.

 

Så vad du behöver ha koll på:

·       Har du hållit dig till samma tempus för att spegla ditt ”berättar-nu”?

·       Använder du tillbakablickar på rätt sätt?

·       Växlar du korrekt mellan dåtids- och nutidsscener?

·       Det finns många tempus som verb kan skrivas i... När har man vilket?


I kursen "Skriv din bok" får du många praktiska tips på hur man håller koll på tempus och tidshopp.

Läs gärna mer om kursen här: SKRIV DIN BOK



 

 

 
 
 

Kommentarer


bottom of page